باقالی پلو

وای!! باقالی پلو! باقالی پلو با گوشت ماهیچه یا گوشت گردن یا حتی مرغ یا ماهی یا اصلا خالی! برای من مفهوم یک غذای بی نهایت خوشمزه رو داره. یک باقالی پلوی خوشمزه و مجلسی میتونه خستگی یک روز طولانی کاری رو از تن آدم بیرون بیاره. 

با اینکه من شدیدا طرفدار غذاهای فست فود و مدرن هستم ولی یک سری غذاهای سنتی هست براش جون و دل میدم. طوری که آدم حاضره یک ماه چیزی نخوره و فقط و فقط اون رو بخوره.

 باقالی پلو به نظر من بی نظیر ترین ترکیب باقالی در غذاها هست و دیگه هیچ غذایی به خوشمزگی اون نمیتونه با باقالی درست بشه.

حرف زیاد داریم امروز پس بریم زودتر ادامه مطلب...

 مواد لازم : (برای دو تا سه نفر)

برنج دو پیمانه

 باقالی یک پیمانه

شوید خشک به میزان لازم

شوید تازه به میزان لازم

ادویه شامل نمک ، فلفل سیاه ، دارچین و هل به میزان لازم

کره و روغن کرمانشاهی به میزان لازم

 اینکه باقالی پلو رو با چه چیزی میل کنید به سلیقه ی شما برمیگرده . من در زیر لینک هایی رو قرار میدم که در صورت لزوم روش کلیک کنید تا اون چیزی که دوست دارید با باقالی پلوتون میل کنید رو انتخاب کنید. و این پست رو به خود باقالی پلو اختصاص میدیم.(کلا همیشه با قرار دادن موس روی هایپر لینک ها میتونید اونهارو باز کنید من همیشه لینک موارد مرتبط رو اینجا قرار میدم، نشنگر موس رو روی مثلا گردن گوسفند قرار بدید و وقتی هایپر لینک شد اون رو با کلیک کردن باز کنید)

 روش درست کردن گردن گوسفند. برای باقالی پلو با گردن.

روش درست کردن ماهیچه گوسفند یا گوساله. برای باقالی پلو با ماهیچه.

روش درس کردن مرغ زعفرانی . برای باقالی پلو با مرغ

روش درست کردن ماهی کلاسیک . برای باقالی پلو با ماهی.

این روزها که فصل باقالی تازه هست فرصت مناسبیه برای درست کردن این غذای خوشمزه. برای نگه داری باقالی چند تا نکه هست که خوبه بدونیم. اول اینکه سعی کنید باقالی با کیفیت بخرید. کلا وقتی دارید هزینه میکنید سعی کنید بهترین کیفیت رو تحویل بگیرید. باقالی که پوست نازک داره معمولا بهتره تا سایر باقالی ها. غلاف باقالی باید پر و باقالی ها نزدیک به هم باشن. در مواردی که باقالی ها فاصله ی زیادی با هم دارن در غلاف و حشره زدگی وجود داره ، اون باقالی خوبی نیست. باقالی باید سبز و تازه و جوان باشه. اگه رنگ باقالی به زردی بزنه دیگه اون باقالی خوبی نیست و مخصوصا اگه بخوایید فریزش کنید به مرور قهوه ای رنگ میشه . پس اولین مرحله خرید باقالی با کیفیت و سبز و ترد هست.

 برای نگه داری باقالی خیلی راحت میتونید بعد از پاک کردن و بیرون آوردنش از پوست اونو داخل پلاستیک زیپ که هوا نکشه قرار بدید و به مدت 6 ماه حتی نگه داری کنید.

در مواردی که باقالی خیلی درشت باشه میتونید اون رو چهار قیمت کنید. یعنی هر لپه باقالی رو به دو قسمت تقسیم کنید. و بعد فریز کنید. 

معمولا برای نگه داری طولانی مدت برای اینکه رنگ باقالی حفظ بشه اون رو به مدت 3 دقیقه توی آب در حال جوش میریزین و بعد سریع داخل آبکش خالی میکنن و روی باقالی ها رو آب یخ میریزن. اینطوری رنگ باقالی برای نگه داری های طولانی مدت حفط میشه. و بعد از اینکه آب اضافی اون کشیده شد ، داخل پلاستیک زیپ ریخته و فریز میکنن.

در هر حال باقالی فریزری رو یک ساعت قبل از استفاده از فریزر خارج کنید تا یخش باز بشه. بهتره برای یخ زدایی باقالی از ماکروفر استفاده نکنید چون رنگ باقالی هارو از بین میبره.

اگه باقالی تازه نداشتید میتونید از باقالی خشک استفاده کنید. باقالی خشک رو یک شب خیس کنید و بعد چند بار آب اون رو عوض کنید و در نهایت قبل از استفاده اگه کامل نرم نشده بود بپزید.

دو پیمانه برنج رو پاک کنید و بشورید و اجازه بدید کمی خیس بخوره برای آب کش کردن. باقالی پلو رو میتونید به صورت آبکش و دمی درست کنید. در مدل آبکش ... اگه باقالی ها ظرافت لازم رو داشتن و تازه و سبز و ترد بودند نیاز به پخت جداگانه نیست. فقط برای اینکه بوی باقالی از بین بره میتونید به مدت 3 تا 5 دقیقه اونها رو بپزید و آب اون رو خارج کنید(چون اون آب کف داره و بوی خوبی هم نمیده) و روی باقالی ها آب سرد بریزید و مراحل رو ادامه بدید. اما اگه باقالی ها نازک و تازه نبودند و حس کردید ممکنه دیر بپزن و سفت بمونن اونها رو جداگانه در قابلمه بپزید .

حالا اگه باقالی تازه و خوب و سبز بود که میتونید اون رو همراه برنج هم بپزید. برنج رو آبکش میکنیم ولی این بار باقالی رو همزمان با برنج در آب جوشی که برای آب کش کردن برنج ریختیم میریزیم. بهتره برنج باقالی پلو کمی دون تر از برنج آبکش معمولی برداشته بشه. (فقط کمی! نپخته برنداریدا!)

برخی ها در این مرحله شوید رو میریزن که به نظر من این کار تنها باعث خراب شدن رنگ باقالی پلو میشه.اگه رنگش براتون مهم نیست کمی شوید تازه همراه برنج بریزید بجوشه تا بوی شوید بگیره. بعدم موقع آبکش کردن شما بدو... شوید بدو .... شما بدو .... شوید بدو و آخرم همه ی اون شوید ها فرار میکنن و از آبکش بیرون میریزن.

یک سری قلق ها هم هست برای اینکه برنج آبکش شما دون تر و قد بلند تر بشه که در پست برنج آبکش همه رو میگم. مثل ریختن کمی شیر یا آب سر یا آبلیمو موقع جوشیدن برنج یا به نوعی شوک دادن به برنج!  

 یک نکته بگم. اگه از باقالی خشک استفاده میکنید یا به هر عنوان باقالی رو قبل از اینکه با برنج مخلوط کنید میپزید تا وقتی باقالی نپخته نمک به اون نزنید. نمک باعث سفت شدن باقالی میشه.

خوب حالا برای چیدن باقالی پلو در قابلمه. اول کمی روغن کف قابلمه میریزیم. حالا ته دیگه این پلو باید درست و درمون باشه! درست و درمونم یعنی سیب زمینی دیگه! میتونید سیب زمینی ها رو معمولی برش بزنید و کف قابلمه بچینید یا با رنده درشت رنده کنید و با کمی نمک(خیلی کم) مخلوط کنید و کف قابلمه پهن کنید. برای خوشرنگ شدنش میتونید کمی زعفران یا زردچوبه به سیب زمینی ها اضافه کنید. 

حالا یک لایه برنج مخلوط با باقالی کف ظرف روی ته دیگ بریزید و روی اون رو شوید خشک + شوید تازه + دارچین و هل فراوون بدید. میزان دارچین و هل و شوید بستگی به سلیقه ی خود تون داره. بهتره از مخلوط شوید تازه و خشک استفاده کنید که هم رنگ و هم عطر و هم مزه رو با هم داشته باشید. همینطوری ادامه بدید تا کل موادتون تموم بشه.

حالا نوبت روغن کرمانشاهیه.... به نظر من تمام عطر و طعم باقالی پلو به این روغنه. ولی توجه کنید زمان داره اضافه کردن اون. وقتی کمی از پخت باقالی پلو گذشت و صدا جلز و بلز ته دیگه بلند شد و زیر شعله رو کم کردید کمی کره یا روغن کرمانشاهی روی برنج بریزید. خیلی هم زیاد نباشه ایرادی نداره چون در انتهای پخت و 5 دقیقه آخر مقدار بیشتری کره بهش اضافه میکنیم.

یک اصطلاح ما ایرانی ها داریم به اسم روغن داغ دادن روی برنج. برای باقالی پلو این موضوع خیلی مهمه. چون بوی باقالی پلو و شوید رو این موضوع بلند میکنه. در 5 دقیقه آخر پخت مقداری روغن کرمانشاهی یا کره رو آب کنید و روی برنج بریزید و اجازه بدید 5 دقیقه با اون دم بکشه.

حتی در رستوران ها هم از کره ی حیوانی محلی در باقالی پلو ها استفاده میکنن. در هر حال از نظر من باقالی پلو باید حسابی چرب اشه. و این چربی نباید با روغن جامد یا مایع ایجاد بشه و باید طبیعی باشه. بازم بسته به سلیقه ی خودتون از روغن میتونید استفاده کنید.(اگه بوی کره رو دوست ندارید)

من اینجا از گوشت گردن برای باقالی پلو استفاده کردم. 

روش دوم دم گذاشتن باقالی پلو و یا بدون آبکش کردن هست. خوب این موضوع کمی سلیقه ایه. مثلا برای بچه های بالای دو سال (بچه های زیر دو سال بهتره باقالی مصرف نکنن) میتونید این روش رو استفاده کنید. تا هم نشاسته ی برنج حفظ بشه و هم غنی تر باشه و راحتر بشه خوردش.

برای این کار گوشتتون رو مطابق دستوری که گفتیم بپزید و در انتهای پخت از آب همون گوشت برای پخت برنج و باقالی و شوید استفاده کنید. مواظب هستید که استخوان خورد شده ای توی آب گوشت نباشه!!!!!!!!!!!!!

توجه کنید در این مورد تمام مواد همزمان با هم برای پخت قرار داده میشه. اگه از این روش استفاده کردید نگاه کنید که وقتی برنج رو توی آب گوشت میریزید بیشتر از یک بند انگشت آب از سطح برنج بالاتر نباشه. چون اگه بیشتر باشه برنج له میشه. میتونید خود گوشت رو هم توی مواد بریزید و یک پلو مخلوط دمی باقالا داشته باشید. به همراه آب گوشت.و واقعا خوشمزه است این پلو. 

اگه آب گوشت نداشتید و خواستید دمی باقالا ساده درست کنید. برنج رو برای کته بشورید و آب اون رو اندازه کنید. یک عدد پیاز رو به همراه یک تا دو حبه سیر (در صورت تمایل) با کمی نمک و زردچوبه و فلفل سرخ کنید . و بعد نصف یک عصاره گوشت یا مرغ رو بهش اضافه کنید و در نهایت برنج و آب و باقالی رو اضافه کنید و اجازه بدید با حرارت زیاد آب برنج تموم بشه. اگه دوست داشتید کمی شوید هم به مواد بالا اضافه کنید و بعد از اتمام آب برنج اون رو دم بزارید و در قابلمه رو قرار بدید تا برنج بپزه. البته دمی باقالا یک غذا کاملا متفاوت هست که شوید نداره و معمولا با نیمرو میل میشه. ولی این روش هم میتونه یک روش تنبلانه باشه برای درست کردن باقالی پلو.

مصرف دارچین و هل به خاطر طبع سرد باقالی الزامیه. نگید دوست نداریم لطفا!! دوست دارید دل درد بگیرید؟ تازه عطر دارچین و هل بی نهایت همخونی داره با این غذا.

در شوید تازه چوب اون رو حتما بگیرید ، چون اگه زیر دندون بیاد خیلی ناخوش آیند خواهد بود.

در برخی موارد برای خوشرنگ شدن باقالی پلو نصف شوید رو با کمی زرد چوبه در حد یک تفت خوردن تفت میدیم و بعد اون رو هم لابه لای برنج میدیم. اینم یک تجربه است. فقط مواظب باشید در حین تفت دادن شوید نسوزه. چون خیلی سریع میسوزه!

 مثل تمام غذاها اگه دوست داشتید زعفران استفاده کنید در انتهای پخت و دقایق آخر اون رو اضافه کنید. چون زعفران و کلا تمام اسانس ها بر اثر پخت طولانی مدت طعم تلخی به خودشون میگیرن.

برای خوش رنگ شدن برنج در آب باقالی پلو قبل از آبکش کردن میتونید کمی زرد چوبه بریزید.بوی زردچوبه نمیده ، خیالتون راحت و کل برنجتون زرد رنگ میشه. من خودم این موضوع رو خیلی دوست ندارم. ولی گفتم این نکته رو هم بگم.که نکات رو تموم کرده باشم.

 دیگه فکر کنم همه چیز رو گفتم. برم که به امتحان پنجشنبه برسم. البته که بی خوابی دیشبم برای آماده کردن ارائه امروزم داره کار دستم میده و شیطونک وجودم میگه درس رو ولش کن برو بخواب. برو بچ سایت برات دعا میکنن نمره خوبی میگیری! واقعا؟ دعا میکنید دیگه؟ پس با دعای شما حتما نمره ی خوبی میگیرم.

این روزها فکر میکنم چون وقت ندارم غلط های تایپی متن هایی که مینویسم رو بگیرم باید یک ویراستار برای سایت بگیرم . نه؟ 

خوب حالا که بچه های خوبی بودید و خوب به نوشته ها ی من عمل میکنید ، این ته دیگ طلایی سیب زمینی رو به شما هدیه میکنم. دیگه من این ته دیگ رو ببینم و به عکاسی ادامه بدم؟؟؟؟ نه واقعا؟

البته حیف که مدتها از خوردن این باقالی پلوی خوشمزه گذشته. باید بگم مامانی خانوم زودتر دست به کار شو که ما دلمون باقالی پلو میخواد. 

دیدگاه‌ها  

0 #5 مهديس 1394-04-11 08:43
آخ من روزه هستم عجب چيزي ـ رواني كردني منو
امشب حتماً برا افطار بايد درست كنم
------------------------
وای ببخشید دلتون رو دهن روزه آب انداختیم.
مارو هم پس سر افطار دعا کنید.
نقل قول کردن
+1 #4 مجید 1394-03-14 00:37
سلام فقط منتظرم هوا روشن شه برم کله پزی !مردم از گشنگی ! تو این ساعت و اوضاع و احوال(هی دارم اب دهنمو قورت میدم!!) چیز دیگه ای منو راه نمیندازه !آدرس این سایت رو بدم حاج خانوم !ممنون خواهر گرامی برا زحمات شما .در کنار خانواده سلامت و پاینده باشید.
--------------------------
سلام. ببخشید گشنتون کردیم.انشالله سایتی مفیدی باشه.
نقل قول کردن
-1 #3 ریحانه 1394-03-10 05:32
سلام خانم هنرمند
حرف نداشت .بیست بیست بود مثل همیشه
راستی من چند روز پیش کیک گوشت درست کردم بنظرم خیل خوب شده بود .دوست داشتین شماهم امتحانش کنید :-)
-------------------
سلام.
ممنونم.
کیک گوشت یا مرغ یا پیتزا یک بیس ثابت دارن. در پستهای آینده یک دستور کیک پیتزا خواهم گذاشت. مدتها ست توی نوبته. چون دستورهایی که شما آپ شده میبینید من کمه کم 3 یا 4 ماه پیش نوشتم و در سیستم هست و خود به خود به روز میشه. مگر یک پست فورسی که یک دفعه قرار بدم.
نقل قول کردن
+2 #2 الهام 1394-03-09 05:36
ُسلام عزیزم
خسته نباشی
ممنون بابت دستورهای خیلی خوبت. من دیروز کییک کره ای رو پختم. خیلی خوب بود. دیگه شوهرم داره 100 کیلویی میشه
یه سو.ال دارم
میشه دستور کوکوی شیرین پلو رو بهم بدی؟
خیلی واجبه برام
چون به آشپزی شما اطمینان دارم میخوام با دستور شما درست کنم
منتظرم عزیزم . ایمیلمو میذارم

----------------------
الهی...
لطف داری عزیزم. سعی میکنم قول نمیدم چون درگیر امتحاناتم. و واقعا سرم شلوغه. ولی دستور کلی اون رو برات زیر نظرت مینویسم.
نقل قول کردن
0 #1 محیاا 1394-03-06 08:47
سلام مرسی ک گذاشتی چون من باباقالی پلوخیلی مشکل داشم اکثراوقات نیم پخت میشدباقالیام حالاشایدتا وقت هست درست کنم ایشالاک ایندفعه خوب بش
---------------------
انشالله این دفعه موفق میشید.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شکلات ولنتاین
دنبال یک موقعیت میگشتم تا بتونم روش آب کردن شکلات رو بیان کنم
Zoom
پیراشکی گوشت
شاید شما تا حالا خمیر پیراشکی درست کرده باشید شایدم نه
Zoom
کرم پای موزی
کرم پای همون طوری که از اسمش مشخصه یعنی پای خامه ای
Zoom
کیک شکلاتی 3
این کیکی که امروز داریم ویژه روز مادره و بسیار کیک خوشمزه ای هست
Zoom
پاناکوتا زعفرانی
طعم خامه و زعفران خیلی خوشمزه است و این دسر بی نظیر ترکیب زیبایی از خامه و زعفرانه
Zoom
ژله بستنی کیوی یا کرم کیوی
ژله بستنی از ترکیب ژله و بستنی و گاها خامه درست میشه
Zoom
ژله کنگره یا رنگین کمون
خوب نوشتن پستهای ژله هم خیلی راحتره و هم خیلی نیاز به تمرکز نداره
Zoom
لازانیا مخلوط
لازانیا از اون دسته غذاهای پر طرفداره که بر عکس تصور خیلی سریع آماده میشه
Zoom
ژله فالوده ای
خوب امروز تلفیق دو نوع دسر سنتی و مدرن رو داریم
Zoom
پای گوشت
من عاشق انواع پای هستم. خوب پای گوشتم که سالار همه ی اوناست. این یک غذای خوشمزه است
Zoom
ژله سورپرایز
در پست های گذشته طرز تهیه یک مدل دسر سورپرایز رو گذاشته بودم. و اما در این پست
Zoom
مرصع پلو با مرغ
قبلا مرصع پلو با گوشت رو قبلا گذاشته بودم. این نوع با مرغ هست
Zoom
نان گردو روسی
این نون بسیار خوشگل مناسبه برای مهمونی های عصرونه و انواع اردور
Zoom
مرغ بریون
این روش منه در درست کردن مرغ بریون. هم ساده است و هم خوشمزه
Zoom
ژله ماستی
قبلا روش درست کردن ژله بستنی رو گفتم.امروز ترکیب ژله با لبنیات
Zoom
اسنک برگر
این اسنک با مواد داخلی دستور اسنگ گوشت درست شده با این تفاوت که از نون صنعتی همبرگر
Zoom
ژله بستنی میوه ای
این ژله ای که امروز دارم آموزشش رو میزارم داستانی داره
Zoom
تارتلت موز و کارامل
این پست تارتلت موز و کارامل هستش. اگه از دوست داران تارت هستید شروع کنید
Zoom


تمامی حقوق متن ها، تصاویر مربوط به سایت کافه شکلات می باشد و استفاده از آن ها بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد.


CopyRight © 2011 - 2015 cafechokolat Group , All Rights Reserved


www.cafechokolat.ir