شیر برنج

http://s6.picofile.com/file/8189216484/IMG_1053.JPG

یکی از دسر ها و آش های  سنتی ما ایرانی ها شیر برنجه که تقریبا در تمام ایران درست میشه و اندکی تفاوت در دستور ها وجود داره. از نظر من شیر برنجی خوشمزه است که مملو از عطر هل و گلاب باشه و بعد از اینکه قاشق توش رفت و بیرون اومد آب نیندازه!! و آب و دون از هم جدا نباشه.

و طوری درست بشه که بدون ژلاتین هم بشه قالبی درستش کرد و قالبی برش گردوند.هر چند این دسر باید به صورت بشقابی سرو بشه.

اینکه شیر برنج با چی سرو بشه سلیقه ایه ی ولی در شهر من اونو به همرا شیره انگور مصرف میکنن.

مواد لازم: (این مواد برای5 نفر کافی است)

برنج خوش عطر یک پیمانه

شیر دو لیتر

خامه نصف پاکت صورتی

هل تازه 5 ، 6 عدد

گلاب نصف پیمانه

شکر دو قاشق غذاخوری

برای شیر برنج معمولا از برنج نیم دانه استفاده میکنند. ولی من ترجیح میدم برنجی استفاده کنم که سالم و خوش قد و بالا باشه. و خوش عطر و تازه. برنج تازه هم عطر بیشتری داره و هم زودتر وا  میره در داخل قابلمه. به هیچ وجه از برنج خارجی برای شیر برنج استفاده نکنید. معمولا برنج رو چند ساعت زودتر خیس میکنیم. ولی اونو بیشتر از 8 ساعت خیس نکنید. البته این زمان به حجم برنج هم بستگی داره. ولی بعد از چند ساعت خیس کردن برنج کاملا آماده میشه و زمان بیشتر باعث میشه برنج بو و مزه ی ترشی بگیره.

برنج رو بدون نمک چند بشورید و چند ساعت خیس کنید.

برای درست کردن شیر برنج یا هر غذایی که داخلش برنج  و .... داره مثل خیلی از سوپ ها یا حتی شعله زرد بهتره ظرفی انتخاب کنید برای پخت که بزرگ باشه. چون حجم برنج با پخته شدن افزایش پیدا میکنه و اگه ظرف کوچیک باشه درد سر میشه. مخصوصا برای شیر برنج که اضافه شدن شیر باعث سر رفتن میشه. پس برای اینکه توی زحمت ظرف شستن و ظرف عوض کردن نیفتید از همون اول یک قابلمه ی بزرگ و نچسب انتخاب کنید.

برنج رو به همراه یک پارچ آب روی حرارت قرار میدیم تا بپزه. کلا توی هیچ غذایی نباید زیاد آب ریخت. این غذام همینطوره. ما میخواییم برنج با آب بپزه ، پس اونقدری آب میریزیم که برنج خوب بپزه و وا بره. این مقدار آب کاملا بستگی به نوع برنج شما داره. مثل درست کردن برنج کته که هر برنجی یک مقدار مشخص آب میبره و بسته به تازگی و کهنگی برنج این مقدار کم و زیاد میشه.

پس برنج رو به همراه یک تا دو لیتر آب میزاریم تا بپزه.

برخی در این مرحله کمی روغن یا کره به برنج اضافه میکنن. شاید با توجه به حجم کالری بالا شیر و خامه و برنج نیازی به این موضوع نباشه ولی اضافه کردن کره علاوه بر عطر خوبش باعث ایجاد یک پیوستگی هم بین اجزای برنج میشه که بعدا میتونید شیر برنجتون رو بدون ژلاتین و قالبی در بیارید. ولی روغن رو من خیلی نمیپسندم.

پیس میتونید 25 گرم کره هم اضافه کنید.

http://s6.picofile.com/file/8189216426/download_6_.jpg

هدف ما پخت کامل برنجه. پس شعله رو ملاییم میکنیم و اجازه میدیم برنج بپزه. شعله خیلی کم باشه برنج دیر وا میره و اگه خیلی زیاد کنیم باعث میشه سریع آب برنج تموم بشه و برنج خوب وا نشه. اگه حس کردید آب برنج کمه بهش آب اضافه کنید . ولی سعی کنید از همون اول به اندازه آب اضافه کنید و از طرفی آبی که مجدد اضافه میکنید سعی کنید جوشیده و داغ باشه . اضافه کردن آب سرد یک شوک به برنج ها میده و باعث میشه دیر تر باز بشن. در شیر برنج برنج باید کامل باز بشه و نباید دون باشه.

وقتی برنج کاملا باز شد و آب برنج کم شد شروع به اضافه کردن شیر میکنیم. کم کم اجازه میدیم تمام آب برنج تموم بشه و جاش رو با شیر عوض میکنیم. من همیشه اجازه میدم کاملا آب برنجم تموم بشه و بعد شیر رو اضافه میکنم. مواظب باشید در این حین برنجتون ته نگیره. برای همین گفتم بهتره قابلمه نچسب استفاده کنید. اگه برنج ته گرفت قابلمه رو بی چون و چرا عوض کنید!!

بعد از اضافه کردن شیر در صورت تمایل چند تا دونه هل رو بهش اضافه کنید. میتونید به جای این کار در انتها عرق هل بریزید . از نظر من کار از محکم کاری عیب نمیکنه و من جفتش رو میریزم.

اضافه کردن خود هل در انتهای کار مناسب نیست چون باعث ایجاد دونه ها ی سیاه در شیر برنجتون میشه که باعث میشه شیر برنج مجلسی نباشه!

http://s6.picofile.com/file/8189216434/download.jpg

کلا ما شیر برنج رو شیرین درست نمیکنیم و در صورت لزوم با شربت یا شیره یا عسل میخوریم. به خاطر همین موضوع من فقط چند قاشق شکر داخل شیر برنج میریزم.

وقتی برننج کاملا وا رفت و شیر به خورد برنج رفت وقت اضافه کردن شکره. مقدار شکر سلیقه ایه. معمولا میزان شکر مصرفی دو برابر برنج هست که میتونید مطابق سلیقه ی خودتون اونو اضافه کنید.

در انتهای پخت گلاب و عرق هل رو اضافه کنید . همیشه اسانس ها در انتهای پخت اضافه میشن تا بوی اونها از دست نره.

برای خوشمزه تر شدن شیر برنج میتونید چند قاشق خامه به اون اضافه کنید. به این ترتیب که اول خامه رو به مقدار کمی شیر برنج باز کنید و وقتی روان و رقیق شد به کل قابلمه اضافه کنیدش.

http://s6.picofile.com/file/8189216300/download_1_.jpgدر نهایت شعله رو خاموش کنید و شیر برنج رو داخل ظرف بکشید و اجازه بدید کاملا خنک بشه. من عاشق اون رویه ی شیر برنجم...

وقتی شیر برنج را داخل ظرف کشید اجازه بدید کامل خنک بشه و بعد اونو توی یخچال قرار بدید. و روی اون رو نپوشونید چون بخار میکنه و اون بخار به داخل دسرتون برمیگرده.

اگه از میزان شکر دسرتون اطمینان ندارید یک کم از اون داخل ظرف بکشید و بعد از خنک شدن بچشید. و اگر نیاز داشت باز شکر اضافه کنید. البته این در صورتیه که نخوایید اونو با شیره یا مربا سرو کنید.

توجه کنید شیر برنج بعد از خنک شدن سفت تر خواهد بود ، پس قبل از خاموش کردن شعله و تموم شدن آب اون غلظتش رو بررسی کنید. برای این کار میتونید اون رو داخل یک ظرف کوچیک بکشید و اجازه بدید خنک بشه.

برای درست کردن شیر برنج از شیر پر چرب استفاده کنید.

http://s6.picofile.com/file/8189216350/download_3_.jpg

پس یک روش میل کردن این دسر پخت با شکر هست که خیلی ساده در اواخر پخت دو تا سه برابر میزان برنج به شیر برنج شکر اضافه میکنیم و میچشیم (خنک شده ی اونو!!) و داخل ظرف میکشیم و بعد از خنک شدن یا داغ سرو میکنیم.

راستی حواستون باشه قبل از کشیدن شیر برنج داخل ظرف هل ها رو از توش بیرون بیارید !!!

http://s6.picofile.com/file/8189216468/IMG_1042.JPG

یک روش دیگه با خوردن شیر برنج با شیره هست که همونطوری که قبلا در این پست(اینجا) گفتم در استان قزوین به خاطر وجود باغ های انگور و تاکستان ، مصرف شیره انگور بسیار رایجه. و عمده مصرف شیر برنج با شیره هست. که به نظر من اگه دست رسی به شیره خوب دارید بهترین چیزی که میتونید باهاش اونو میل کنید شیر برنج هست. و فوق العاده خوشمزه است طعم شیر برنج و شیره.

یک طعم کاراملی و خوشمزه که واقعا آدم رو به فضا میبره.

http://s3.picofile.com/file/8189216518/IMG_1064.JPG

در برخی از شهر های ما هم شیر برنج رو با مربای گل محمدی میل میکنند . اگر اشتباه نکنم در مناطق آذری زبان مثل تبریز. که اون هم بسیار خوشمزه است. و یا میتونید با شربت که از ترکیب شکر + آب + زعفران و گلاب هست اون رو میل کنید.

برخی دوستان هم اونو با عسل میل میکنن....

برای تزیین میتونید از دارچین ، خلال پسته و بادوم و گل محمدی استفاده کنید.

اگه در شیر برنج شکر اضافه میکنید اون رو بعد از پخت برنج اضافه کنید چون با اضافه کردن شکر برنج دیگه وا نمیره.

http://s3.picofile.com/file/8189216400/download_5_.jpg

یک روش هم درست کردن شیر برنج شکلاتی و کاکائو هست که برای این منظور میتونید مقداری که دوست دارید شکلات تخته ای رو رنده کنید و به شیر برنج داغ اضافه کنید و هم بزنید تا تمام شکلات حل بشه. یا میتونید دو تا سه قاشق پودر کاکائو رو به شیر برنج اضافه کنید و هم بزنید. و برای اینکه طعم تلخی کاکائو ناراحت کننده نباشه کمی پودر قند به شیر برنجتون اضافه کنید.

برای اینکه قالبی شیر برنج رو در بیارید میتونید در انتهای پخت مقدار دو قاشق غذاخوری ژلاتین که به روش بن ماری در نصف پیمانه آب سرد حل کردید رو به شیر برنج اضافه کنید. توجه کنید دمای شیر برنج و ژلاتین یک اندازه باشه و بعد اون رو داخل قالب بریزی و توی یخچال قرار بدید و اجازه بدید چند ساعت بمونه و بعد برگردونید. البته که اگه تمام مراحل را مو به مو اجرا کنید و شیر برنج غلیظ و یکدستی درست کنید و آبی در شیر برنجتون نمونه کلا میتونید بدون ژلاتین هم قالبی درست کنید.

اما از نظر من هر دسر شیوه سرو خودش رو داره و این دسر هم تمام زیباییش اینه که در ظرف کشیده بشه.

http://s3.picofile.com/file/8189216384/download_4_.jpg

برای تزیین شیر برنج میتونید از کمی شکلات آب کرده به روشی که قبلا در این پست گفتم ، طرح هایی که دوست دارید رو روی کاغذ بکشید و بعد از خنک شدن روی شیر برنج برگردونید. پس میتونید در خیلی از مراسم ها مثل تولد این کارو انجام بدید و انواع تم ها روی شیر برنج نقاشی کنید.

منم یک کاغذ مومی به زور از دست دخمل خانم گرفتم و توی همون کاغذ پاره و پوره یک بوته جقه کشیدم. البته به علت نداشتن الگو و ذهنی بودن تصویر خیلی خوشگل نشد.بعد مینوسا خانوم ما خیلی اصرار کرد که منم باید طراحی کنم و الا و بلا باید روی کاغذ پاره پوره ی مامانو جوون نقاشی کنم. اینجا بود که حس مادرانه گفت بوته جقه فدای سرت دخترم و شما نقاشی کن ، باشد که در آینده به یک نقاش حرفه ای تبدیل بشی مادر!!!!

دیگه نپرسید چی بر سر طرح اومد.... خوب همونطوری که حدس زدید خیلی بعید بود سالم مونده باشه....

http://s3.picofile.com/file/8189216326/download_2_.jpg

منم کلا بی خیال اون شدم و برای حفظ آرامش روح و روانم به کشدن تور ماهیگیری روی ظرف شیر برنج بسنده کردم....

امیدوارم درست کنید و لذت ببرید!

http://s6.picofile.com/file/8189216484/IMG_1053.JPG

دیدگاه‌ها  

+1 #5 نسترن. م 1394-08-10 03:57
یعنی ابیهای روی شیر برنج شکلاته؟؟؟
شیر برنج ساده شم عالیه. بنظر من یک شام کامل کافی وساده س ولیتو خونه ی ما کسی شیر برنجو شام حساب نمیکنه متأسفانه.
---------------------------
بله شکلاته. شیر برنج واقعا خوشمزه است. خصوصا اگه با شیره میل بشه. چون اینطوری خیلی سنگین میشه.
نقل قول کردن
+1 #4 نعیمه نوری 1394-03-08 14:59
ااااااااااااااای جوووونم قربون دستای کوچولوش برم. هنرمند کوچولوی عزیزم. به به چه آشی. تو این هوای گرم تنها آشی که میچسبه همین آشه. مرسی خانم هنرمند ;-) مامان بزرگم خدا بیامرز عاشق این آش بود :sad:
---------------------
خدا بیامرزدشون. واقعای توی این روزهایی که آتیش میباره فقط میشه چیزهای خنک خورد.
مخصوصا باشیره! این آش فوق العاده است.
این هنرمند کوچولو دیگه شده سر آشپز خونه و به من دستور میده!
نقل قول کردن
+1 #3 افسانه 1394-03-02 04:29
سلام دوست جونم خدا قوت مثل همیشه کارات حرف نداره اما یه سوال که مربوط به بخش دسر زعفرونی که تو قالب آفتابگردون بود وسطشو چی ریختی؟؟؟؟؟؟؟؟شکلات چیپسی؟؟؟واسه من وسطش حرکت میکنی
--------------------
نه وسطش دسر شکلاتی مه در بخش دسر ها آموزشش هست ، باید بزارید خوب ببنده بعد بریزید. شکلات چیبسی رو هم باید همرا ژله آلوئورا بریزید و بزارید ببنده بعد لایه ی بعدی رو قرار بدید.
نقل قول کردن
+1 #2 ندا م 1394-02-31 05:43
سلام خانمی
دیشب من خمیر پیتزا ایتالیایی رو درست کردم ولی با توجه به اینکه نکاتی رو که گفته بودید رعایت کردم خمیرم مثل چرم شدو خام مونده بود میشه راهنمایی بفرمایید . متشکرم
-----------------------
سلام.
اگه خمیر مایه شما مشکلی نداشته باشه. درجه ی فرتون احتمالا مشکل داره. شایدم کم ورز دادید. یا مقدار آبی که مصرف کردید زیاد بوده. راستش من این خمیر رو چندین بار درست کردم ولی مشکلی پیش نیومده و خیلی خوض قلقه. دیگه چیزی به ذهنم نمیرسه
نقل قول کردن
-1 #1 تمشک بانو 1394-02-29 15:54
مرسی که اینقدر دقیق و کامل توضیح میدی شکلات جان
تصمیم گرفتم حتما درست کنم و با شیره انگور بخورم اینقدر تعریف کردی که هوس کردم
---------------------
سلام عزیزم. خواهش میکنم.
حتما سعی کن شیره خوب و خوشمزه بخری. چون بعضی از شیره ها ترش مزه اند که خوب نیست!!!!!!
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شکلات ولنتاین
دنبال یک موقعیت میگشتم تا بتونم روش آب کردن شکلات رو بیان کنم
Zoom
پیراشکی گوشت
شاید شما تا حالا خمیر پیراشکی درست کرده باشید شایدم نه
Zoom
کرم پای موزی
کرم پای همون طوری که از اسمش مشخصه یعنی پای خامه ای
Zoom
کیک شکلاتی 3
این کیکی که امروز داریم ویژه روز مادره و بسیار کیک خوشمزه ای هست
Zoom
پاناکوتا زعفرانی
طعم خامه و زعفران خیلی خوشمزه است و این دسر بی نظیر ترکیب زیبایی از خامه و زعفرانه
Zoom
ژله بستنی کیوی یا کرم کیوی
ژله بستنی از ترکیب ژله و بستنی و گاها خامه درست میشه
Zoom
ژله کنگره یا رنگین کمون
خوب نوشتن پستهای ژله هم خیلی راحتره و هم خیلی نیاز به تمرکز نداره
Zoom
لازانیا مخلوط
لازانیا از اون دسته غذاهای پر طرفداره که بر عکس تصور خیلی سریع آماده میشه
Zoom
ژله فالوده ای
خوب امروز تلفیق دو نوع دسر سنتی و مدرن رو داریم
Zoom
پای گوشت
من عاشق انواع پای هستم. خوب پای گوشتم که سالار همه ی اوناست. این یک غذای خوشمزه است
Zoom
ژله سورپرایز
در پست های گذشته طرز تهیه یک مدل دسر سورپرایز رو گذاشته بودم. و اما در این پست
Zoom
مرصع پلو با مرغ
قبلا مرصع پلو با گوشت رو قبلا گذاشته بودم. این نوع با مرغ هست
Zoom
نان گردو روسی
این نون بسیار خوشگل مناسبه برای مهمونی های عصرونه و انواع اردور
Zoom
مرغ بریون
این روش منه در درست کردن مرغ بریون. هم ساده است و هم خوشمزه
Zoom
ژله ماستی
قبلا روش درست کردن ژله بستنی رو گفتم.امروز ترکیب ژله با لبنیات
Zoom
اسنک برگر
این اسنک با مواد داخلی دستور اسنگ گوشت درست شده با این تفاوت که از نون صنعتی همبرگر
Zoom
ژله بستنی میوه ای
این ژله ای که امروز دارم آموزشش رو میزارم داستانی داره
Zoom
تارتلت موز و کارامل
این پست تارتلت موز و کارامل هستش. اگه از دوست داران تارت هستید شروع کنید
Zoom


تمامی حقوق متن ها، تصاویر مربوط به سایت کافه شکلات می باشد و استفاده از آن ها بدون ذکر منبع مجاز نمی باشد.


CopyRight © 2011 - 2015 cafechokolat Group , All Rights Reserved


www.cafechokolat.ir