نکات پخت کیک

 خوب در این چند سال که من سایت دارم و آموزش کیک پزی میدم و ... خیلی سوال ازم پرسیده میشه و تقریبا متوجه شدم خیلی از افرادی که حتی دارند آموزش های هزینه ای میدن متاسفانه اصلا اصول اصلی و اولیه پخت کیک رو نمیدونن!

داشتم فکر میکردم از کجا شروع کنم تا بتونم تمام سوالهایی که در دایرکت ازم میپرسید رو جواب بدم و دانشی که در زمینه ی کیک پزی بهش رسیدم رو کامل با شما به اشتراک بزارم. برای همین خیلی فکر کردم و تصمیم گرفتم در چند تا پست کامل تمام نکاتی که شاید خیلی ها نمیدونید رو آموزش بدم.

کپی یا استفاده از این مطالب بدون ذکر منبع مجاز نیست! 

 مارو در اینستاگرام دنبال کنید: cafechokolat1

گفتم بیاییم از نقطه ی اول برای پخت کیک شروع کنیم.

تمام کیکها معمولا به چهار ماده اصلی نیاز دارند: آرد، تخم مرغ، شکر وآب. (اگه کیکی این هارو نداشته باشه، میشه استثنا مثل کیک بدون آرد که دنبال جایگزین آرد داخلش هستیم)

در کنار یک ماده شیمایی مثل بکینگ پودر.

البته داریم کیک هایی که بکینگ پودر ندارند!(بازم استثنا داریم) 

ولی معمولا نیاز داریم به این ماده شیمیایی.(در کیکهایی که بکینگ پودر نداریم مقدار تخم مرغ بیشتری استفاده میشه و میزان سایر مواد از تخم مرغ کمتره)

برای همین برای پخت کیک ما نیاز به( 1+4 ) داریم.

این بیس کلی و ابتدایی تمام کیک هاست. حالا ممکنه یک مایع مثل آب یا شیر یا ماست و ... اضافه بشه. یا اسانسهایی مثل وانیل و هل و یا حتی میوه ها و پودر کاکائو و شکلات و ... .

خوب حالا منظور از کیک اینه که یک ماده حجیم با بافت هوادهی شده و عموما شیرین (کیکهای غذایی هم داریم) پس وقتی میگیم هوادهی شده نیاز به یک سری فرایند داریم تا کیک به اصطلاح پف کنه.

 

این پف کردن به چهار حالت کلی بستگی داره:

استفاده از ماده شیمایی(بکینگ پودر یا جوش شیرین یا بکینگ سودا، مثل کیک میوه ای)

هوادهی ناشی از هم زدن(زدن تخم مرغ یا مخلوط کردن مواد به صورت دورانی، مثل کیک اسفنجی)

استفاده از مخمرها( خمیر مایه و خمیر ترش ،مثل نان صبحانه)

لمینت کردن و هوادهی به خمیر (به صورت فیزیکی و با ورز دادن، مثل خمیر هزارلا)

این عوامل هر کدوم به تنهایی و یا به همراهی هم باعث پف کیک میشه.