سیر ترشی

یکی از بهترین و با قدمت ترین ترشی ها سیر ترشی هست که میگن هر چی بیشتر از سالش بگذره و قدیمی تر بشه خواص درمانی بیشتری پیدا میکنه.

رنگ اون تیره تر میشه و کلی داستان ها و روایتهایی که ازش شنیدیم.

حالا بیایید یک حرف در گوشی بزنیم فقط بین من و شما باشه.

من از بچگی نه پیاز و نه سیر خام نخوردم و چون مامانم و مادربزرگم هم نمیخوردن همیشه تصور میکردم اصلا خانم ها نباید سیر و پیاز خام بخورند. بعدا رفتم دانشگاه و دیدم نه بابا خانم ها با غذا پیاز میخورند!! دیگه کل باورهام جابه جا شد. (خنده) ولی از اون به قبل و از اون به بعد هیچ جوره نتونستم با خام این دو تا کنار بیام. حتی با وجود خواص زیادی که دارند متاسفانه.

بعد سیر ترشی و پیاز ترشی هم بندگان خدا از این باور من در امان نموندن و این دوتا طفل معصوم رو هم نتونستم بخورم. ولی خوب میدونم که هم خام سیر و پیاز و هم ترشی اونها خیلی پر خاصیت هست. 

مارو در اینستاگرام دنبال کنید: cafechokolat1

مواد لازم:

سیر

سرکه

کمی نمک 

دو مدل میتونید سیر ترشی درست کنید. اول اینکه بوته کامل استفاده کنید و دوم اینکه حبه ای. در روش دوم سیر رو پوست میکنیم و حبه میکنیم و حبه هارو کاملا خشک میکنیم. و بعد درون شیشه ریخته و سرکه اضافه میکنیم و مشابه سایر ترشی ها عمل میکنیم.

در روش اول سیر تازه رو برمیداریم و پوسته ی بیرونی اون رو تا جایی جدا میکنیم که حبه های سیر از هم باز نشن.انتهای سیر رو جدا نمیکنیم تا سیرها متصل بمونن.

بعد سیر هارو درون شیشه میچینیم و روی اون کمی نمک و در صورت تمایل ادویه مثل فلفل سیاه میریزیم. 

بعد روی سیر ها را سرکه اضافه میکنیم و در شیشه رو خوب میبندیم.

 مثل تمام ترشی ها بعد از یک هفته چک میکنیم که سرکه ی کم شده رو اضافه کنیم. چون سرکه به خورد سیر میره.

میتونید از سبزیجات خشک مثل ترخون هم استفاده کنید ولی اینطوری ماندگاری ترشی کم شده و باید زود مصرف کنید.

سرکه ای که انتخاب میکنید به خود شما و ذائقه ی شما بستگی داره. مثلا یک سری سرکه انگور و یک سری سرکه خرما یا بالزامیک یا حتی سرکه سیب استفاده میکنن.

اصل این ترشی اینه که بمونه و در اثر گذشت زمان رنگ بگیره ولی برخی افراد بهش سویا سس اضافه میکنن تا زودتر تیره بشه.

ترشی من تقریبا یک ساله هست و هنوز تغییر رنگ آنچنانی نداشته.